W pojemniku na sol w zmywarce jest woda

Dozowniki celkowe to popularnie wykorzystywane urządzenia. W współzależności od schematu i stylu mogą stanowić przeznaczone do produkcji różnych zadań.

Dozownik celkowy przeznaczony jest do szczelnego zamykania zbiorników pyłu, które wykonują w warunkach ciśnienia innego niż ciśnienie atmosferyczne. Dzięki tym urządzeniom możliwie jest opróżnianie zbiorników bez konieczności dekompensacji. Temperatura miałów nie może stanowić doskonalsza niż 200 stopni Celsjusza a nie potrafi być mowy o agresywności pyłów.

Zasada działania dozownika celkowego jest dosyć prosta. Pył ze zbiornika wchodzi do dozownika przez otwór wlotowy. Wtedy stanowi on przemieszczany w celkach ze skrzydełkami kierującego się bębna.

Dozowniki celkowe są zbyt zajęcie w sposób ciągły dozować materiały sypkie i drobnoziarniste. Będą wtedy w szczególności ziarna zbór, mleko w proszku, przyprawy, ziele angielskie, pieprz, cukier, kazeina, sól, pyły filtracyjne itp. Dozowniki znajdują wykorzystanie na jakimś kroku realizacji, zarówno w terenie działania technologicznej linii pakowania produktów, w sferze ważenia oraz dozowania i transportu pneumatycznego.

Często są i stosowane, jako tzw. śluzy odcinające sfery robocze o własnych ciśnieniach. Ważna je zakładać np. na wylocie z cyklonu, z filtra odpylającego lub suszarki. Znajdują również zastosowanie przy opróżnianiu zbiorników.

Samym z wyjątków wyposażenia dozowników celkowych że żyć skrzynka elektryczna z falownikiem. Dzięki niej wolno z możliwością dostosować wydajność dozownika do innych potrzeb. Dozowniki spełniają wszelkie normy higieniczne oraz normy bezpieczeństwa przewidziane przepisami prawa.